3/2019 Tetovač z Auschwitzu

Anotácia:

Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii.

Lale v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto funkcia, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch, čím nejedného spoluväzňa zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie.
Jedného dňa sa v rade na tetovanie vyskytlo vystrašené a roztrasené mladé dievča… Pre Laleho – fičúra, frajera a trochu aj dobrodruha – to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.

To, čo robí túto knihu zvlášť pozoruhodnou, je Laleho životný elán. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, on sa však rozhodol nepoddať neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť čo najplnšie, ako to bude možné. Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky. 

Táto kniha vo mne zanechala veľký dojem. Páčila sa mi, rozplakala ma, čo vie so mnou urobiť len málo kníh. Zanechala vo mne veľa pocitov. Keď som sa nad príbehom zamyslela, povedala som si, že som vďačná za to, že sa to už na svete nedeje, ale je pravdou že sa teraz na svete dejú aj veľmi zlé veci. Neviem si predstaviť, ako by som prežila v koncentračnom tábore, ale že vôbec si to neviem predstaviť. 
Kniha sa mi vôbec nečítala ľahko. Musím sa priznať, že pri jej čítaní som si aj poplakala. Čo sa mi nestáva často, tu sa to buhužiaľ bez sĺz nezaobišlo. 
Príbeh sa mi ,,páčil" prečítala som ho behom troch dní a s knihou som veľmi spokojná. Určite stojí za prečítanie. Moje hodnotenie je 5/5
Komentáre